Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Yöntemleri!.

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Yöntemleri!.

Ağız ve Diş Sağlığı ülkemizde ve dünyada öneli bir sağlık sorunudur. Diş ve diş eti hastalıkları insan hayatını doğrudan etkilemediği için gereken önem çok fazla verilmemektedir. Sinirdim başladığı yer olan ağız yiyecek ihtiyacını karşıladığı için burada oluşabilecek rahatsızlıklar diş sağlığının bozulmasına ve sindirim kötü yönde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle iyi bir ağız ve diş sağlığı uygulamaları yaparak görünümünüzü ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Dişlerin aldığımız besinleri kesmede ve parçalamada, bu besinlerin öğütülmesi görevi vardır. Dişlerin başka bir görevi ise konuşmada yardımcı olmaktır. Dişlerini düşen veya çürük nedeniyle eksilen insanların bazı kelimeleri çıkarmasında zorlanırlar ve hatta bazı kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edemeye bilirler. Dişlerin eksik olması durumunda besinlerin ısırılmasında ve parçalanmasında zorluklar yaşanır. Bu nedenle Ağız ve Diş Sağlığı gereken önemi vermeliyiz.

Dişlerin gelişim sürecinde bireylerin çocukluk dönemlerde ilk çıkan süt dişleri zamanla yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Ağız ve Diş Sağlığında en önemli hastalıklardan biri diş çürümesi diğeri ise diş etinde meydana gelen iltihaplanmalardır. Diş eti hastalıkları bazı zamanlarda dişlerin bulunduğu çene kemiğinin erimesi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalar asla göz ardı edilmemelidir. Ağız ve Diş Sağlığında meydana gelen rahatsızlıklar vücutta bulunan diğer organları da etkileyebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ağız Sağlını KorumakBirçok hastalık gibi, diş hastalıklarında ve diş sağlının korunması bakımından erken tanının önemi çok yüksektir. Bu nedenle hekimlerin tavsiyesi, yılda en az iki sefer bir uzman tarafından muayene olunmasıdır. Diş çürümelerini önlemek için, içilen ve ağız temizlemede kullanılan sularda yeterli miktarda flor olması, düzenli ve doğru bir şekilde dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanımı, olabildiğince aşırı tatlı ve şekerli gıdalardan kaçınma ancak bu tür gıdaların yenmesi durumunda dişlerin ayriyeten fırçalanması gibi uygulamalar ve davranışlar yapılmalıdır. Bunlara ek olarak düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesi gerekir. Ağız ve Diş Sağlığı için diş fırçalama ve düzenli olarak diş hekimlerine muayene olmak önemlidir.

Dişlerde meydana gelen gelişim bozuklukları fark edilmesi durumunda, bu konuda uzmanlaşmış diş hekimlerinden özel olarak tedavi olunması gerekir. Bu konuda uzman kişiler tarafından muayene ve tedavi edilmeniz Ağız ve Diş Sağlığı açısından son derece önemlidir.
Dişlerinizde kalan kırıntıları çıkarmak için dişlerinize sert cisimlerle temas etmeyin. Fındık, ceviz gibi sert kabuklu besinleri kesinlikle dişlerinizle kırmayınız. Bu besinlerin dişler ile kırılması, diş minesinin çatlamasına ve diş etlerinde oluşan iltihapların çoğalmasına neden olur. Bu Ağız ve Diş Sağlığı açısından sizi olumsuz yönde etkiler.

Vücut sağlığının yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı estetiksel açıdan da önem arz etmektedir. Toplumdaki bazı insanlar bu sorunlar nedeniyle rahat bir şekilde gülümseyemez veya gülümserken çekinir. Diş, diş etleri ve ağızda meydana gelen rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasından sonra bireylerin hem iyi göründükleri, hem güzel bir gülümsemeye kavuştukları hem de daha rahat konuşabildikleri görülmektedir. Bu sayede bireylerin kendilerine olan özgüvenleri daha da artmıştır. Sahip oldukları güzel gülümsemeler sayesinde karşılarındaki insanlarda pozitif bir etki bırakırlar.

Ağız ve Diş Sağlığı konusunda toplumumuzda bilinçlendirmeler yapılarak, toplum ve birey bilinci oluşturulmalıdır. Bu bilincin oluşturulmasında diş hekimlerinin yanı sıra, eğitimcilere ve basın mensuplarına görevler düşmektedir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Diş Gıcırdatma Nedenleri…