Çocuk Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli

Çocuk Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli

Bir çoğumuz yeni doğacak olan bebeklerimizin telaşına düşebiliyoruz. Onların hayatımıza gireceği andan itibaren geleceğini planlamaya başlıyoruz. Bu planların içine eğitim öğretim hayatı , sağlığı ve hatta odası bile ekleniyor. Doğmayan çocuklarımıza hazırladığımız geleceği planlarken neleri dikkate almalıyız kimlerden yardım talep etmeliyiz bu oldukça önemlidir. Atacağımız adımların çocuklarımızın geleceğini şekillendireceğini unutmamalıyız.

Çocuk odası düzenlerken dikkat etmemiz gereken bir çok unsur meydana geliyor. Çocuk Odası çocuğumuzun doğumundan itibaren kalacağı yer olacak ve bu odanın kesinlikle temiz ve havadar olması lazım güneş almasına özen gösterilmeli çocuğumuzun yeterli oksijeni alabileceği bir ortam oluşması gerekecektir.Çocuk  odalarında tercih edilen renkler, desenler, oda sıcaklığı ve kullanılan tekstil ürünleri ise çocukların verimli uyku uyumaları ve sağlıklı büyümeleri açısından önem taşıyor. Çocukları için yatak odası hazırlamanın heyecanını yaşayan ebeveynlerin, bu faktörleri göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Sağlıklı Uyku İçin Doğru Oda

Çocuklarımızın oda sıcaklığı oldukça önemlidir soludukları havanın onların sağlığına faydalı bir etki göstermesi gerekiyor. Çocuk odalarındaki nem oranı oldukça iyi ayarlanmalıdır çünkü kaliteli solunum açısından bu oldukça önemlidir. Odalarındaki nem oranının oldukça fazla azalması ve oda sıcaklığının fazla olması çocukların soluduğu havanın kuru olmasına yol açar ve bu durum çocuklarda solunum yollarının kurumasına yol açar.

Buna bağlı olarak çocuklarda solunum yolu hastalıkları , uykusuzluk , aşırı agresiflik veya durgunluk görülebilir.Çocuk odalarının ideal sıcaklığının gündüzleri 20-24 derece, gece ise 20-22 derece arasında olması gerekiyor. Nem oranın ise %50 civarında olması ve bu oranın %35’in altına düşmemesi, çocukların sağlıklı uyku uyuması açısından büyük önem arz ediyor.

Çocuk odasının rengi

Çocuklarımızın odasının rengini seçerken kendi istediğimiz , beğendiğimiz rengi değilde onları daha huzurlu yapacak ve rahat uyumalarını sağlayacak renk tonları seçmeniz oldukça önemlidir. Çocuklarımıza uyku setlerini seçerken dikkat etmemiz gereken bir diğer unsurda onların daha rahat uyumasını sağlayacak sağlığını etkilemeyecek doğal ve pamuklu tekstil ürünleri seçmekten geçiyor. Mavi rengin çocukları rahatlattığı bilinen bir gerçektir onların daha huzurlu ve kolay bir şekilde uykuya dalmalarını sağlamak adına oldukça önemlidir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | I-Life Zed Air…