Çocuklarda İşitme Kaybı

Çoğu yenidoğan bebeğin bir çok hastalığı anlaşılmayabilir. İlk önce yapılan tahlillerden bazı hastalıkları anlamayabiliriz. Çocuğumuzun hastalıklarını anca ilerleyen yaşlarda tespit edebilir. Çocuklarda konuşamama , işitme sorunu , görme problemi gibi hastalıklar belirli yaşlardan sonra anlaşılabilir ve tedavi edilebilir.

Çocuklarda İşitme Kaybı

Bu hastalıkları daha erken süreçte fark edebilmek oldukça önemlidir. Çocuğumuzun ileri yaşlarda ki yaşamını etkilememesi için erken müdahale oldukça önemlidir. Bir çok hastalık için gerekli olan erken teşhis çocuklarda daha fazla önem arz etmektedir.

Erken  çocukluk döneminin en sık rastlanan hastalıklarından birisi sık tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonlarının neden olduğu orta kulak iltihapları ve orta kulakta sıvı toplanmasıdır. Orta kulakta sıvı toplanması ile yaklaşık 30-35 dB civarında bir işitme kaybı beklenir. Bu seviye çocuğun fısıltı seslerini duyamaması anlamına gelir.

Özellikle beyin olgunlaşmasının çok hızlı olduğu bu çağlarda çocuğun fısıltı sesini duyamaması bile dil gelişimi açısından çocuğun yetersiz uyarılması ve geri kalması anlamına gelir. Daha ileri işitme kayıpları olan bebekler ve çocuklarda konuşmanın gelişmesi, çevresi ile olan iletişimi açısından bunun ne kadar önemli olduğunu ayrıca belirtmeye gerek yoktur.

Çocuklarda işitme kaybı nedenleri 

Bir çok hastalık gibi işitme kaybı anne karnında oluşabilecek bir durumdur. Annenin hamilelik döneminde kullandığı ilaçlar , geçirdiği enfeksiyonlar , sorunlu doğum ve bebeğin doğum esnasında oksijensiz kalmaması çocuklarda işitme kaybı gibi sorunlara yol açabilir.

Bebek doğduktan sonra geçirebileceği menenjit , viral enfeksiyon gibi hastalıklar iç kulak zarına zarar vererek kalıcı hasarlar bırakabilir. Çocuklarda oluşabilecek işitme kayıpları ileride iletişim açısından sıkıntı çekmelerine neden olabilir. İletişim konusundaki yetersizlikleri hayatlarının her alanında onları zorlayabilir.

Yenidoğan işitme kaybı testi

Bebeklerde herhangi bir işitme kaybı olup olamayacağı belirli testler uygulanarak anlaşılması mümkündür. İç kulak zarı gibi duyma duyusunda önemi olan bir organın incelenmesi ile bebeklerin herhangi bir tepki verip vermediği test edilir.

Bu test sonucunda tam olarak yeterli bir bilgi edinilmese de yenidoğan çocuklarda herhangi bir işitme kaybı olup olmadığını anlamak mümkün olabilir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Şok 15 Nisan…