Diş Gıcırdatma Nedenleri (Bruksizm)

İnsanlar uyuduğu zamanlarda neler yaptıklarının farkında olmazlar diş gıcırdatma bunlardan biridir ve siz uyurken çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Sizler uyku durumunda bunun farkında olmazsınız ve uyandığınızda çeşitli ağrılar çekebilirsiniz.

Diş Gıcırdatma Nedenleri (Bruksizm)

Bu ağrıların sebebi gece boyunca dişlerinizi sıkarak çene , kulak ve boyun bölgelerinizde çeşitli ağrılar çekebilirsiniz. Bu ağrılarınızın yegane sebebi sizin geceleri dişlerinizi birbirine sürterek gıcırdatmanızdır ve tedavi edilmezse ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Diş gıcırdatma sizlerin uykunuzu olumsuz yönde etkileyerek günlük yaşamınızı da zora sokabilir. Yeterli derecede uykunuzu alamamanız ve kaliteli bir uykudan mahrum kalmanız bu hastalığın etkileri arasındadır.

Diş gıcırdatma tedavisi

Bu hastalığın tedavisi için farklı yollar bulunmaktadır. İlk önce bu hastalığın çocukluktan mı başladığı yoksa ileri ki yaşlarda mı ortaya çıktığı oldukça önemlidir. Eğer çocukluktan itibaren bu hastalık sizinle ise bunun sebebi psikolojik olabilir. Küçüklükten itibaren devam eden durumlarda öncelik psikolojik tedaviye verilir ve bu sorunun neden ve ne zaman başladığı yönünde tetkikler yapılır diş gıcırdatma tedavisine yönelik çözümler aranır. Bir diğer çözüm ise ilaçla tedavidir sizin daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacak ile sizlere tedavi uygulanır. Bu ilaçlar ile uyandıktan sonra yaşayabileceğiniz herhangi bir çene eklem ağrısı , boyun ağrısı , kulak ağrısı ve diş ağrısı büyük sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilmek adına sizlere ilaçla tedavi uygulanır. Diş gıcırdatmanın uykudayken hem sizi hem çevrenizdeki insanları rahatsız ettiği bilinmektedir ama asıl sorun siz uyandıktan sonra çekeceğiniz ağrılardır. Zamanla oluşan ve ağız sağlığını bozabilecek durumlardan kurtulmanızı sağlamak adına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Sürekli dişlerinizi sıkmanız diş bozukluğuna , çene eklemlerinde bozukluğa ve baş ağrılarına sebep olur bu durum sizlerin yemek yemenizi , konuşmanızı ve rahat hareket etmenizi zorlaştırır.

Çocuklarda diş gıcırdatma

Bu hastalığın başlangıç dönemlerinin çocukluk olduğu biliniyor. Çoğu çocuklarda psikolojik olarak ortaya çıkan diş gıcırdatma tedavi edilmez ise eğer ileri ki yaşlara kadar devam ediyor ve çocuğunuz günlük yaşamını oldukça etkiliyor. Çocuklarda diş gıcırdatma ile beraberinde gelen ağrılar yüzünden çocuklarda konuşma bozuklu , çene ve diş bozukluğu , çene ağrısının beraberinde getirdiği kahvaltı isteksizliği gibi onun beden ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda psikolojik tedavi ilk önerilen tedavilerden olsa da dişlerine takılabilecek bir koruma ile dişlerini gıcırdatmasını engelleyecek bir önlem küçük yaşlardaki çocuklar için uygun bir tedavi olabilir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Bim 28 Şubat…