En Uygun Tüketici Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Tüketici Kredisi Veren Bankalar

Hayatı sürdürebilme noktasında sürekli olarak eşya alımı, evlilik ve tatil gibi gereksinimlerin karşılanması adına ihtiyaç kredisi kullanmaya gerek duyulmaktadır. Böylelikle hemen kredi kullanacak olan tüketicilerin adına da hemen en uygun tüketici kredisi veren bankalar hangileri? Gibi bir soru belirmeye başlar.

Genel anlamda minimum 1000 TL gibi bir tutar üzerinden sunulmakta olan ihtiyaç kredisi, oldukça az masraf ve evraklar ile temin edilebilmektedir. Bankaların kendi arasında ihtiyaç kredisi önemli bir gelir kaynağı olmasından dolayı yoğun şekilde rekabet ortamı yaratır. Her banka kendi nezdinde müşterilerin memnuniyetini sağlamak açısından başvuru süreçlerinin hızlandırılması, cepten kredi ve kefilsiz kredi gibi uygulamaları ile sürekli olarak geliştirmeye gitmektedir.

İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Nelere Dikkat Etmektedir?

İhtiyaç kredisi seçeneği belirlenmesinden sonra, en uygun banka seçimi yapılarak talebin ivedilikle iletilmesi gerekir. Bankalar bünyesine tüketiciler tarafından yapılacak olan isteklerin onay sürecine geçilmesi adına, kendi nezdinde bir risk değerlendirmesine gitmektedir. Tamamen zorunlu olan bu süreç, her banka bünyesinde farklı şekilde değerlendirilir. Her banka ihtiyaç kredisi sağlaması sırasında bazı önemli noktaları incelemektedir.

Kredi HesaplamaBireysel krediler, son beş yıl içerisinde kullanılan kredi kartları ve mevcut devam eden kredi hesaplarının durumu, daha önceki süreç içerisinde kullanılmış ve ya açıkta bulunan kredi hesaplarının ödeme performansı, kefil olunmuş hesaplar, gelirlerin ve giderlerin son durumu ve geçmişten kalan ödenmiş ve ödenmemiş borçların son hali incelemeye alınır.

Bankaların risk ölçümlerini gerçekleştirirken söz konusu bankaların müşterisi olunması halinde daha önceden kullanılan kredilere karşı yapılan ödemelerin performansı değerlendirir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise negatif kayıtlar veri tabanından ise çeşitli sorgulamaları gerçekleştirebilir. Böylelikle gerçekleştirilen beyana göre bir başvuru skoru üretmiş olur.

Aynı zamanda Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ de üyelikleri bulunan bankalar, bireysel kredi hesap bilgileri ve kredi bilitenin ölçümünün yapılmasında esas rol oynayacak, gecikmeli ödemeleri söz konusu, ödemelerde gecikme bulunmuyor, 1/2/3/4/5 ya da 6 aydır ödeme yapılmıyor, hesap kanuni takipte, hesap idari takipte gibi bilgileri edinebilmektedir.

Burada başvurulacak ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da bireysel kredi taleplerine yönelik yapılacak başvuru değerlendirilmeleri yapılırken söz konusu riskler ön onay sürecinde karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı ne yazık ki birçok başvuru değerlendirilmesi yapılırken, daha ön onay geçmeden son bulabiliyor. Bundan dolayı kredi riskinin düşürülmesi, kredibilitenin artırılması, uzun süredir ödenmemiş ve faizi birikmiş olan kredi kartı borçlarının ödenmesi, riskin ön onay sürecinde kolaylık sağlamaktadır.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | En Uygun Tüketici…