İşlemci Isınmasının Nedenleri ve Çözümü Nedir?

İşlemci Isınmasının Nedenleri ve Çözümü Nedir?

Günümüzde bir çok işlemci çok küçük nanometre aralıklarında üretildiği için oldukça az ısınmaktadırlar. Bunun sebebi düşük nanometre ile üretilen işlemcilerin TDP değerinin oldukça düşük olmasıdır. Bazı istisnalar dışında nanometre değeri ile TDP ters orantılıdır. Eğer işlemciniz yukarıda anlatıldığı gibi yüksek nm değerlerine sahip ve soğutması çok iyi değilse ısınması gayet doğaldır. İşlemciniz henüz yeni ise çok yüksek sıcaklıklarda çalışması normal değildir 14-7 nm arası işlemciler düzgün bir soğutma ile yük altında ortalama olarak 50-60 derece arası çalışmaktadır, işlemciniz yeni ve bu sıcaklıklarda çalışmıyor ise sorununuz büyük ihtimalle soğutma sisteminizdedir.

Soğutma sistemi sorunları

Termal macunun özelliğini kaybetmesi

Termal macunlar işlemcilerin üst kısmı ile işlemci soğutucu fan arasına sürülen ısı iletkenliği yüksek düşük akışkanlığa sahip sıvılardır. Bu sıvıların ana amacı işlemcinin ısısını üstündeki fan bloğuna düzgün bir şekilde aktarmaktır. Termal macunun kuruduğu, özelliğini kaybettiği durumlarda bu ısı aktarımı düzgün bir şekilde yapılamaz ve işlemciniz oldukça fazla ısınır. Eğer termal macununuzu uzun süredir yenilemediyseniz işlemciniz bu sebeple ısınıyor olabilir.

İşlemci termal macun

Kasa içindeki hava akışının yanlış olması

Kasa içindeki hava akışının hatalı olması işlemcinizin çok ısınmasına sebep olmaktadır. Özellikle işlemcinin sol tarafına da ve üst kısmında bulunan ve işlemcinin etrafında bulunan sıcak havayı dışarıya atan egsoz fanlar düzgün çalışmıyorsa yada hiç yoksa işlemciniz çok fazla ısınabilir.

İşlemci soğutucusunun yetersiz olması

Genel olarak işlemcinin yanında gelen stock işlemci soğutucular yeterli olmaktadır ancak işlemciye hız aşırtma yani overclock yaptıysanız stock işlemci soğutucusu yetersiz kalabilir ve işlemcinizi ısınabilir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | En Uygun Tüketici…