Macbook İçin Virüs Programı Gerekir Mi?

Macbook İçin Virüs Programı Gerekir Mi?

Genellikle virüsler Windows işletim sistemleri için daha fazla tehdit edici olabiliyor. Bu nedenlerden bir tanesi, bilgisayar kullan kişilerin Windows işletim sistemi daha fazla kullanması olarak söylenebilir. Windows işletim sistemi kullanılması daha fazla yaygın hale geldiğinden dolayı hacker kişiler kurbanlarını bu işletim sistemi üzerinden çalışmalarını gerçekleştirenler içerisinde seçerler.

Popülerliği de her zaman daha da artış gören Apple, hackerları kötü amaçlı yazılım üretme adına daha fazla hedef haline dönüştürüyor. Mac bilgisayar için de Antivürüs şirketleri, pek çok korunma programları sunmaya başlamıştır. Öyleyse, Mac bilgisayarlar için virüs programı gerekir mi? Mac bilgisayarların kendi güvenliği yeterli derecede güçlü mü?

MacOs Koruma Durumu Nasıldır?

Macbook GüvenlikMac bilgisayarlar da birçok yerleşik güvenlik özelliği yer alıyor. Esas temeli Unix olan MacOs, bütün platformu güvenlik kontrol içerisinde tutmak adına bir dizi özel teknoloji kullanımı gerçekleştirir. Bunun yanı sıra Xprotect adında arka planda çalışmakta olan anti-malware tarayıcısı yer alıyor.

Mac bilgisayarlar da herhangi bir dosya açıldığı vakit, Xprotect tarama işlemine başlar ve bilinen MacOs kötü yazılım tanımlarına karşı olarak denetleme işlemi gerçekleşir. Herhangi şüpheli bir dosya bulunduğu vakit, bu dosyanın bilgisayar sistemine zarar vereceği konusunda uyarı gerçekleşir. Sistem, güncellemeleri yüklediğinde kötü yazılımları da aynı şekilde güncellemiş olur.

Macbook Virüs Riskinin Azaltılması

Mac bilgisayarların güvenliği açısından koruma işlemi yapabilmek adına gerçekleşmesi gereken en önemli konu, Mac bilgisayarın güncel bir şekilde kalmasını sağlamak olacak. Ufak güvenlik düzeltmeleri ve işletim sistemi güncellemeleri ile alakalı olarak güvenlik açıklarına Apple yanıt verir. Güncelleme kontrolünü gerçekleştirmek için şu iki yol takip edilmelidir:

  • İlk olarak sistem tercihleri.
  • Daha sonra yazılım güncelleme durumu seçilir.

Mac bilgisayarın güncelleştirmesini otomatik biçimde ayarlamak daha doğru tercih olacaktır. Korsan yazılımların indirimi gerçekleştiği zaman, bilgisayar içerisine virüsün bulaşması durumu göz ardı edilmemelidir. Bu tip yazılımlardan mutlaka uzak durulması gerektiği gibi program yüklemelerini Apple Store üzerinden yapmaya dikkat edin.

Macbook Antivirüs

Mac Bilgisayarlar İçin Virüs Programı Gerekir Mi?

Genellikle Mac bilgisayarlar için herhangi bir antivirüs programı yazılımı gerekli görülmüyor. Tüm güncellemelerin gerçekleşmesi, yazılımların onaylı olmaları ve Apple Store üzerinden yüklemelerin yapılması sayesinde virüs bulaşma oranı en düşük seviyeler de yer alır.

Bazı zamanlar da üçüncü taraf virüsten korunma sağlama yazılımlarında bile sisteme virüs bulaştığı görülebiliyor. Fakat yine de bilgisayarı virüsten korumak için program bulundurmak sizi rahatlatacak ise tabii ki bu yazılımı kullanmanız sizin tercihiniz olacaktır.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Saç Dökülmesi Nedenleri…