Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Her çocuğun bir oyuncağı vardır kimisi hala saklar kimisi birilerine vermiştir. Çocukluğumun vazgeçilmezi olan oyuncaklar şimdilerde ise çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Sağlığa zararlı maddelerden üretilen oyuncakların sıcak ortamlarda etrafa yaydıkları zararlı maddeler çocuklarımızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarımızın bu oyuncakları ağzına alması oldukça zararlı bir durum bağışıklık sistemi fazla güçlü olmayan çocuklarda bu tarz oyuncakların bulunması onların oldukça sık şekilde hasta olmasına sebep oluyor.

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler çocuklarımız için üretilen oyuncakların gerekli sağlık standartlarına uygun olarak imal edilmiş olmasıdır.Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı bildiriye göre satın alınacak her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, olası riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha dikkatli olunması gereken ürünlerdir.

Hangi oyuncaklar tercih edilmeli ?

Çocuklarımızın sağlığını korumak adına üretilen oyuncaklarda CE sertifikası bulunmalıdır. Bu işaretin olduğu ürünler sağlık standartlarına oldukça uygundur. Her çocuğun yaş grubuna göre üretilen oyuncaklar farklıdır öncelikle çocuğunuz hangi yaş grubunda ise o yaş grubu için üretilen ürünlerden almak çocuğunuzun sağlığı için daha faydalıdır.  Büyük yaş grubuna ait olan oyuncaklar küçük parçalar veya keskin uçlu oyuncaklar olabilir.

Bunların küçük çocukların boğazına kaçma nefes borusunu tıkama gibi sorunları olabilir. Keskin kenarlı, küçük parçalar içeren, parmakların sıkışabileceği mekanizmaları bulunan oyuncaklara dikkat edilmelidir. Oyuncaklar içerisinden çıkan kullanma kılavuzlarına ve talimatlarına dikkat edilmeli ve bunlar oldukça iyi okunup uygulanmalıdır.  Çünkü bazı oyuncakların talimatları ve yaş sınırları vardır bu sınırlar çocuğunuzun sağlığını koruma adınadır içlerinden çıkacak parçaların çocuğunuza vereceği herhangi bir zarar olmaması açısından onları koruma altına almak adınadır.

Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Saç Dökülmesi Nedenleri…