Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesi neredeyse bütün bireylerin hayatlarının belli bir dönemlerinde başına gelen bir problemdir. Sağlıklı saçlara sahip bireylerde bile günde 50 ila 100 saç teli arasında dökülmeler meydana gelir. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülmesinin yanı sıra kadınlarda da görülmektedir. Erkeklerde genellikle 25 yaşlarında başlayan saç dökülmesi ömürleri boyunca devam edebilir.

Kişiden kişiye değişen saç dökülmeleri, alında bulunan saçların geriye doğru çekilmesi, ön ve tepe bölgesinde bulunan saçların giderek seyrelmesi ile başlar. Süreç tepe bölgesinin tamam açılmasına kadar ilerleyebilir. İnsanlarda dış görüntünün önemli bir kısmını oluşturan saçların dökülmesi, insanları fiziksel yönden olduğu kadar psikolojik yönden de etkiler.

Tüm insanların saç tellerinin belirli bir süreci vardır. Bu sürece göre her saç teli 4 ila 6 yıl yaşıyor daha sonra saçlar dinlenme dönemine geçerek dökülmeye başlıyor. Stres, yorgunluk, düzensiz beslenme, kronik rahatsızlıklar, tedavi için kullanılan ilaçların yan etkileri, hormon bozuklukları, genetik yapı, saç için kullanılan kozmetik ürünler gibi çeşitli nedenlerle saç dökülmesi tetikler. Dökülmeye başlayan saçların dökülmesini hızlandırabilir. Saç Dökülmesi tedavisine geçilmeden önce mutlaka uzman bir hekim tarafından saç dökülmesinin nedenin belirlenmesi ve bu doğrultuda tedavi yapılması gerekir.

Saç Dökülmesi katılımsal ve geçici olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Geçici Saç Dökülmeleri

  • Günde 50 ila 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Bu saçlar gelişimini tamamladıkları için dökülürler. Bu dökülmelere Olağan Saç Dökülmesi
  • Gebelikte ve doğum sonrasında da saç dökülmesi yaşanabilir. Bu durum geçicidir. Gebelikte ve doğum sonrasında hormonlarda ve enzimlerde meydana gelen değişmeler sonucunda saçlarda dökülme yaşanabilir. Hormonlar dengelendiğinde bu sorun kendiliğinden ortadan kalkar.
  • Herhangi bir durum ya da olay karşısında oluşan streslerde saç dökülmesi gerçekleşebilir.
  • Saçlar için kullanılan kozmetik ürünlerin yanlış veya gereğinden fazla kullanılması sonucunda saç dökülmesi gerçekleşebilir.
  • Bireylerde meydana gelen yüksek ateşler sonucunda saçlarda dökülmeler yaşanabilir.
  • Belirli hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu ilaçların kullanımı hekimlere başvurarak bırakıldığında veya değiştirildiğinde saç dökülmeleri kendiliğinden son bulur.
  • Bazı hastalık durumlarında da saç dökülmeleri yaşanabilir. Örneğin genetik ve hormon hastalıklarında dökülmeler olabilir. Demir eksiliği durumunda saçlarda dökülme meydana gelebilir.
  • Bireylerin dengesiz beslenmeleri ve yetersiz beslenmeleri Saç Dökülmesi yol açabilir.

Kalıtımsal Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi, erkeklik hormonunun etkisiyle bireylerin sahip oldukları güçlü saç tellerinin incelerek tüylere dönmesi ile saçın gelişme ve büyüme aşamasının kısalması, saç kökü faaliyetlerinin azaldığı bir süreçtir. Bu şekilde meydana gelen bir saç dökülmesi önce alnın bir köşesinde, sonra da saç ayırma çizgisi ile başın üst kısmında meydana gelen boşluklarla kendini gösterir.

Saç Dökülmesinin Tedavisi

İlk olarak tedaviye başlanmadan önce saç dökülmesine neyin neden olduğu iyice araştırılmalı ve daha sonra tedavi yöntemi belirlenerek tedavi başlanmalıdır.

Saç dökülmesini engellemek için yapılacak tedavi yöntemlerinden en etkili olanı biotin takviyesidir. Genellikle 15 ila 20 yaşlarındaki gençlerde saçlarında meydana gelen matlaşma, saçların parlaklığını kaybetmesi, saç tellerinin incelmesi, saçların şekil almaması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi sorunlar meydana geldiğin H ve B7 vitaminlerinin kullanılması tedavi yardımcı olabilir. Bireyler bu vitaminleri yenilebilen gıdalardan alacağı gibi hekimlerin tavsiye ettiği ilaçlardan da alabilirler.

Bu tedaviler uygulanmasına rağmen insanlar Saç Dökülmesi engel olmadıkları için saçları dökülse bile üzülmemelilerdir. Çünkü günümüz teknolojisinde saç ekimi yöntemleri baya gelişmiş ve %100 sonuçlar vermeye başlamışlardır. Gelecekte belki de insanların kellik veya saç dökülmesi ile alaka hiçbir problemi kalmayacaktır.

 

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Saç Dökülmesi Nedenleri…