Tansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Tansiyon bir çok insanın sorunu olmaya devam artık genç yaştaki insanların bile sıkıntısını çektiği bu hastalık  günlük yaşamı bile kötü etkiliyor. Her türlü etkenin tansiyonunuzu düşürebileceği gibi yükseltebiliyor bu durumda baş dönmesi göz kararması gibi sıkıntılar doğurabiliyor.

Tansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Tansiyon hastalığının ana sebepleri arasında genetik olarak bu hastalığını sizde bulunduğu düşünülebiliyor. Aslında tansiyon hastalığının birden fazla sebebi olabilir. Yaşam tarzınızın getirdiği beslenme düzeni tansiyon sorununuzu ortaya çıkabilir. Günlük öğünler konusunda yetersiz kalıyor iseniz ve açlık hissediyorsanız tansiyon sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Fazla tuzlu veya fazla ekşi besinleri tüketiyor iseniz bile kan basıncınız dalgalanma yaşayabilir buda sizin rahatsız hissetmeniz sebep olabilir. Egzersiz yaptığınızda kan basıncınız yükselir kan daha çok kaslara pompalanmaya başlar. Bu egzersizler sizlerin kan basıncınız düşmesine tansiyon probleminizin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Sağlam bir uyku düzenine sahip değilseniz düzensiz bir hayatınız varsa tansiyon probleminizin ortaya çıkması oldukça mümkün görünüyor.

Kısacası sağlıklı bir hayata ve düzenli beslenmeye sahip iseniz ve aynı şekilde egzersiz yapıyorsanız ve bu egzersiz sonucunda harcadığınız enerjiyi geri kazanıyorsanız tansiyon sizin için büyük bir problem teşkil etmeyebilir. Kendi tansiyon derecesine göre düzgün bir beslenme şekli düzenli bir uyku ve dengeli egzersiz sizin günlük hayatınızı kolaylaştırabilir.

Tansiyonu yükselten ilaçlar

Bir çoğumuz hasta olduğumuzda hemen ilaçlara sarılıyoruz ama bir başka hastalığımız için aldığımız ilacın başka bir hastalığımıza ne gibi bir yan etkisi olacağını bilemiyor olabilir. Çoğu ilacın prospektüsünde bu tarz yan etkiler veya hangi ilaçlar ile kullanılıp kullanılamayacağını belirten yönergeler bulunur.

Bunlara uymanız sizlerin daha kaliteli bir yaşam standardınız olması açısından önemlidir. Ağrı kesicilerin bile kan basıncına doğrudan etki bilinen bir gerçek iken doğum kontrol ilaçları , anti depresanlar ve kanser ilaçları sizlerin kan basıncı konusunda sıkıntı çekmenize daha büyük etkileri olabilir.

Kafein

Tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken konulardan biri beslenme şekilleridir ne yediklerine ne içtiklerine dikkat etmeleri kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Yüksek tansiyon hastası insanların katkı maddelerine sahip içecekleri tükettiğinde kan basıncının yükseldiği bilinmektedir. Hipertansiyon hastası insanların bu tarz içeceklerden uzak durması oldukça önemlidir.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | Wifi Şifre Kırma…