Yüksek Lifli Besinler

Yüksek Lifli Besinler

Vücudumuzun sağlığını korumaya yardımcı olarak tüketebileceğimiz lifli besinler sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Spor yapan insanların kesinlikle tüketmesi gereken ürünlerin başında gelir. Yüksek lif değerine sahip besinleri tüketirseniz uzun süre tok kalma ihtimaliniz oldukça fazladır. Kolon sağlığınızı arttırarak bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasına oldukça katkı sağlar sindirimi düzenleyeceği için boşaltım sisteminde düzene katkı sağlar. Yüksek lifli besinler tüketilmesi yukarıda saydığımız bir çok yararın yanı sıra başka organlarımıza da fayda sağlar ve sağlığımızı korur. kanserden kalp sağlığına , kabızlıktan bağırsak sağlığına , karaciğer yağlanmasından obeziteye , kalp sağlığından şeker dengesinin sağlanmasına kadar bir çok hastalığa iyi gelir. Düzenli bir şekilde lifli besinlerin tüketimi vücut dengesini ve sağlığını korumada oldukça faydalı olacaktır.

Lifli besinlerin tüketimi

Lifli besinlerin günlük olarak soframızda bulunması bizlerin bir çok hastalıktan korunmasına yardımcı olacağı bilinmektedir. Kadınlarda günlük 25 gram , erkeklerde 35-40 gram yüksek lifli besinler olarak uygulayacağınız sağlıklı beslenme düzeni sizler için yeterli olacaktır. Yüksek lif diyetleri sizleri bazı kanserler , kalp hastalığı , bağırsak sendromu , ,böbrek taşları ve obezite gibi oldukça kötü hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Menopoz dönemine girmiş kadınlarda yüksek lifli besin tüketimi menopozun getirdiği rahatsız edici semptonların etkisini azaltacağını göstermiştir. Lifli besinlerin yetersiz tüketimi beden sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği gibi sindirim sisteminini kötü etkiler ve kolesterolü arttırarak kalp hastalıklarına davetiye çıkarır ayrıca vücuttaki iltihapların artmasına yol açarak sizleri daha kötü hastalıklara sürükleyebilir.

Yüksek lif içeren besinler hangileridir ?

  1. Hindistan cevizi : Hindistan cevizinin bir bardağının içerdiği lif oranı 7.2 gramdır. Tadının oldukça güzel olması ve glisemik indeks içermesi sizlerin yaptığı diyete dahil edebilmeniz için uygun bir besindir.
  2. Enginar : Kadınlarda orta boy bir enginar tüketimi günlük almaları gereken lif miktarının yarsını karşılar. Erkeklerde ise bu durum tam olarak 3te bir gibi bir orandır. Lif bakımından oldukça zengin olan bu bitkinin Amerikan Tarım Bakanlığı yüksek lifli besinler sıralamasında 7. sıradadır. İçinde bulunan başka yararlı besinler sayesinde yağlı besinlerin karaciğerde çabucak sindirilmesine yardımcı olarak kolesterol riskini azaltır.
  3. İncir : Rahatlıkla yiyebileceğiniz bir kase incir tam olarak 14 gram lif içerir. Kurutulmuş olarak da tüketebileceğiniz incir ayrıca sindirim sistemine oldukça fazla yarar sağlar. Kan basıncının düşmesine katkı sağlar ve sarı nokta hastalığına karşı korur.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

| Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. |
| We ❤ Google | HP Omen 875…